Gjyqi për “vulën” e PD, mbështetësit e Berishës protestë para Gjykatës së Lartë

Ditën e sotme mbahet në GJKKO gjyqi ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha, ku do të vendoset për kërkesën e SPAK për masën e “arrestit të shtëpisë me mbikqyrje policore” ndaj tij.

Po ashtu në Gjykatën e Lartë po zhvillohet sot seanca për rekursin që grupimi i “Rithemelimit” i Sali Berishës ka depozituar për vendimin e 3 marsit, ku “Apeli i Përgjithshëm” ktheu në “Shkallë të Parë” çështjen e logos dhe vulës së Partisë Demokratike.

Po ashtu, opozita po zhvillon një protestë para ambienteve të Gjykatës së Lartë.

Në krye të protestuesve janë deputetët Luçiano Boçi, Flamur Noka dhe disa drejtues të tjerë të PD-së së Rithemelimit.

Protestuesit kanë bllokuar kryqëzimin te Gjykata e Lartë, ndërkohë që makinat e bien borieve për hapjen e rrugës.

Pas negocimit te Flamur Nokës me drejtuesit e Policisë në terren, u hap rruga.

Po ashtu bëhet me dije se ka pasur disa momente tensioni mes protestuesve dhe disa drejtuesve te makinave, ku nuk kanë munguar edhe sharjet.