Fushata e zgjedhjeve në PD/ Basha në Kukës dhe Has kërkon votën e demokratëve: Më lejoni të vazhdoj t’ju udhëheq në këtë betejë

Pas Dibrës, kryetari aktual i Partisë Demokratike vazhdoi fushatën e zgjedhjeve në Kukës dhe Has, ku kërkoi votën e demokratëve

Sipas Bashës, pasi votuan PD-në në zgjedhjet e 25 prillit, qeveria po hakmerret ndaj tyre.
Unë jam dëshmitar okular se bashkë me ju kemi qenë në qendër të qytetit, në tregun e qytetit, në shtëpitë e kuksianëve, bizneset e kuksianëve dhe kemi parë sesi janë zbrazur në veçanti nga rinia e janë zvogëluar familjet, bizneset janë mbyllur ndërkohë që terrori qeveritar, hakmarrja qeveritare është vërsulur mbi ju me një diskriminim dhe një ndjenjë urrejtje që tejkalon çdo formë angazhimi midis kundërshtarëve politikë”.

Kryetari i opozitës, thotë se rotacioni nuk bëhet duke ndryshuar pushtetin, por duke luftuar për shqiptarë.
Diferenca është fare e qartë rotacion do të thotë të luftosh për pushtet, ndryshim do të thotë të luftosh për kuksianët , të luftosh për shqiptarët. Ndaj dhe kuksianët i prinë kësaj beteje me pjesëmarrje dhe shqiptarët në tërësi na ndoqën anembanë vendit, nga veriu në jug, mos e besoni atë hartë tradhtare. Shikojini statistikat nga veriu në jug, deri në cepin më jugor të Shqipërisë shqiptarët në masë u derdhën në kutitë e votimit dhe votuan ndryshimin.
Në vend që të na ulnin në gjumë, ne u rritëm u bëmë më të fortë. Në Kukës qartësisht po kështu edhe në Shqipëri”.

Nga Hasi, kryedemokrati theksoi sërish se nuk ka më kompromise me kryeministri Edi Rama. Ai zotohet se pas zgjedhjeve të 13 qershorit në PD, do të vazhdojë “betejën për rrëzimin nga pushteti të Ramës”.
Ndaj dua të deklaroj qartë dhe prerë para jush sot meqenëse jemi në mesin e një agresioni ndaj Partisë Demokratike dhe propagande të shfrenuar. Është qëllimi im i prerë dhe synimi im final në drejtim të Partisë Demokratike, që jo vetëm të mos t’i shtrijë dorën dhe bashkëpunimit Edi Ramës por që së bashku menjëherë pas përfundimit të kësaj gare të nisim betejën për rrëzimin e regjimit të tij një orë e më parë.
Le të mos bëjmë asnjë kompromis me të keqen, le të mos bëjmë asnjë kompromis me atë që gjoja na shtrin dorën për bashkëpunim pa vija të kuqe sepse e di se çfarë kanë bërë. Krimin më të rëndë ndaj shqiptarëve do të na bëjë bashkautorë në krim, të na mbyllë gojën, por është po këahtu tregues i frikës që ka, frikës që ka hajduti i shpresës së shqiptarëve”.

Basha kërkoi votën e demokratëve kuksianë, që të vazhdojë drejtimin e partisë, drejt betejës që ka nisur, siç thotë ai.
Unë kam ardhur sot t’ju krkoj të jemi të bashkuar e të dalim të bashkuar nga 13 qershori dhe ju kërkoj po kështu të më lejoni të vazhdoj t’ju udhëheq deri në fitoren e kësaj beteje”.