-4.5 C
Tiranë
E martë, 25 Janar, 2022

Francë/ Rekord me gati 100,000 raste pozitive. Rrezik ‘çorganizimi’ i ekonomisë

Një rekord i ri i infeksioneve Covid-19 u vendos sot nga Franca, me numrin total të rasteve që i afrohej 100,000, gjë që detyroi qeverinë të thërriste një mbledhje urgjente të hënën (27/12) për të diskutuar mundësinë e ndërmarrjes së veprimeve të mëtejshme.

Të premten (24/12) Ministria e Shëndetësisë njoftoi 94,124 raste të reja. Numri i përgjithshëm i rasteve është 8.98 milionë, që e rendit Francën në vendin e shtatë në botë.

Më herët sot, Elysee njoftoi se Presidenti Emanuel Macron do të thërrasë një takim për Covid-19 të hënën, në orën 16:00 (koha e Shqipërisë) dhe do të pasohet nga një mbledhje e kabinetit.

Rrezik për “çorganizim” të ekonomisë

A do të jenë pushimet nga puna në Omicron makthi tjetër financiar pas valës së parë të pandemisë?
Po shtohen shqetësimet për një çorganizim të mundshëm të përgjithshëm për shkak të stuhisë së ngjarjeve që priten në janar.

Ka shumë zona që janë në rrezik të mungesës për shkak të “qindra mijëra” infeksioneve në ditë, tha Olivier Guerin, një anëtar i Këshillit Shkencor Francez. Ndër të tjera, shpërndarja e ushqimit , siguria , energjia , transporti , telekomunikacioni, shëndetësia.

Presidenti i Këshillit Jean-François Delfresi shprehu shqetësimin për një “ndërprerje të mundshme të disa shërbimeve jetike”.

Varianti Omicron nuk është bërë ende i përhapur në Francë dhe nuk shkakton karantina masive për shkak të shumë rasteve pozitive apo kontakteve me pacientë. Por shenjat paralajmëruese janë se vala e gjashtë pritet në janar.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme