Finlanda vendos të anëtarësohet në NATO

Presidenti dhe kryeministrja e Finlandës njoftuan mbështetjen për anëtarësimin në NATO këtë të enjten, duke e çuar vendin nordik që ndan një kufi prej 800 miljesh me Rusinë, një hap më afër anëtarësimit në aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Deklarata e mbështetjes për NATO-n nga presidenti Sauli Niinisto dhe kryeministrja Sanna Marin ishte e pritshme, pasi qeveria finlandeze dorëzoi së fundmi një raport mbi sigurinë kombëtare në parlamentin e vendit, i cili përvijoi rrugën drejt anëtarësimit në aleancë si një nga opsionet e Finlandës.

Në deklaratën e përbashkët, Niinisto dhe Marin thanë: “Anëtarësimi në NATO do të forconte sigurinë e Finlandës. Si anëtare e NATO-s, Finlanda do të forconte të gjithë aleancën e mbrojtjes. Finlanda duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO pa vonesë. Shpresojmë që hapat kombëtarë të nevojiten ende për të Ky vendim do të merret me shpejtësi brenda ditëve në vijim”.

Që nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt, mbështetja publike për anëtarësimin në NATO në Finlandë është rritur nga rreth 30% në gati 80% në disa sondazhe.

Pasi parlamenti të ketë miratuar idenë në parim dhe çdo pengesë tjetër legjislative vendase të jetë hequr, pritet që NATO të ftojë Finlandën për të negociuar pranimin e saj.

Gjithashtu pritet që Suedia, fqinji i Finlandës në perëndim, së shpejti të shpallë synimin e saj për t’u bashkuar me aleancën përmes një procesi të ngjashëm.

Rusia ka paralajmëruar të dy vendet kundër anëtarësimit në NATO, duke thënë se do të ketë pasoja.