E dhimbshme/ Imazhe që zbulojnë shkatërrimet fatale nga tërmetet në Turqi, si duken qytetet para dhe pas fatkeqësisë

Tërmetet shkatërruese në Turqi i kanë marrë jetën mbi 5000 qytetarëve turk dhe sirianë.

Përveç dëmeve njerëzore, edhe dëmet materiale kanë qenë kolosale, dhe krahasimi i qyteteve para dhe pas tërmetit është i frikshëm.

Infrastruktura jetike, shtëpitë e njerëzve dhe monumentet me rëndësi të madhe kulturore u shkatërruan të gjitha brenda pak minutash nga tërmeti fillestar me magnitudë 7.8.

Edhe dëme të tjera janë shkaktuar nga një seri pasgoditjesh të forta, me zyrtarët që thonë se numri i ndërtesave të rrafshuara nga lëkundjet është në mijëra.