Buffon, larg PSG-së, por jo larg futbollit

Gianluigi Buffon nuk ka ndërmend të tërhiqet nga futbolli dhe dëshiron të luajë të paktën edhe për një sezon tjetër, pak rëndësi ka nëse do të jetë me Paris Saint-Germainin apo diku tjetër.

Gianluigi Buffon nuk ka ndërmend të tërhiqet nga futbolli dhe dëshiron të luajë të paktën edhe për një sezon tjetër, pak rëndësi ka nëse do të jetë me Paris Saint-Germainin apo diku tjetër.

Portieri italian, që në janar festoi 41-vjetorin e tij të lindjes, ka padyshim si prioritet klubin francez, por deklaratat e fundit të trajnerit Tuchel të lënë të mendosh se për të nuk do të ketë rinovim të kontratës nga ana e transalpinëve, që do të thotë se në qershor Buffon do të jetë i lirë të nënshkruajë cilëndo skuadër tjetër.

Në fakt, në drejtim të Buffon nuk mungojnë ofertat, madje ato kanë ardhur edhe nga ekipe që sezonin e ardhshëm do të luajnë në Champons League. Sipas “Gazzetta dello Sport”, besimi te PSG-ja është totalisht për Areolën, ndërkohë që pritet edhe rikthimi i Trapp nga Eintracht i Frankfurtit, kështu që për italianin ngushtohen ndjeshëm hapësirat në skuadër.

Pikërisht për këtë arsye, Buffon po shqyrton çdo opsion, sidomos ato që i japin mundësinë që të luajë në turneun më të rëndësishëm europian për klube, siç është Championsi, një ndër të paktët trofe që mungon në “palmares”-in e pasur të portierit legjendar italian,raporton Top Channel.