Borrell i kërkon Izraelit të refuzojë komentet e ministrit se “palestinezët nuk ekzistojnë”

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, i kërkoi Izraelit të refuzojë komentet e ministrit izraelit të Financave që mohojnë ekzistencën e kombit palestinez, transmeton Anadolu. Duke folur në një konferencë shtypi, Josep Borrell dënoi komentet “e papranueshme” të ministrit Bezalel Smotrich. “A ka histori apo kulturë palestineze? Nuk ka”, tha…

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, i kërkoi Izraelit të refuzojë komentet e ministrit izraelit të Financave që mohojnë ekzistencën e kombit palestinez, transmeton Anadolu.

Duke folur në një konferencë shtypi, Josep Borrell dënoi komentet “e papranueshme” të ministrit Bezalel Smotrich.

“A ka histori apo kulturë palestineze? Nuk ka”, tha Smotrich të dielën në një konferencë në Paris.

“Nuk ka diçka të tillë si palestinezë, sepse nuk ka diçka të tillë si popull palestinez”, shtoi ai.

Borrell theksoi se këto komente “sigurisht nuk mund të tolerohen” pasi ato “janë në drejtim të kundërt” me pajtimin midis palestinezëve dhe izraelitëve dhe gjetjes së një zgjidhjeje afatgjatë në Lindjen e Mesme.

Ai i bëri thirrje qeverisë izraelite që t’i mohojë këto komente dhe të fillojë të punojë së bashku me të gjitha palët për të zbutur tensionet.

“E përsëris, kjo është e gabuar, mosrespektuese, e rrezikshme dhe kundërproduktive në situatën aktuale kur tensionet janë rritur”, tha Borrell, duke shtuar: “A mund ta imagjinoni nëse një udhëheqës palestinez do të kishte thënë se Shteti i Izraelit nuk ekziston?”

Borrell përsëriti angazhimin e BE-së për një zgjidhje paqësore me dy shtete.

Dhuna është përshkallëzuar në territoret e pushtuara në javët e fundit mes sulmeve të përsëritura ushtarake izraelite në qytetet palestineze.

Smotrich, i cili është kryetari i Partisë Sioniste Fetare të ekstremit të djathtë, shkaktoi zemërim ndërkombëtar në fillim të këtij muaji duke u bërë thirrje kolonëve izraelitë të “fshijnë” qytetin palestinez Hawara.