Blinken sërish në Izrael pas turneut në shtetet arabe

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është rikthyer në Izrael për herë të dytë në më pak se një javë për konsulta me zyrtarët e lartë izraelitë pas diskutimeve që pati me liderët arabë për luftën mes Izraelit dhe Hamasit.

Blinken arriti në Tel Aviv më 16 tetor pasi vizitoi gjashtë shtete arabe, ku dëgjoi shqetësimet e liderëve arabë për një sulm tokësor të Gazës që do të shkaktonte një katastrofë humanitare për palestinezët dhe ndoshta do të nxiste një konflikt më të gjerë rajonal.

Ai do të zhvillojë bisedime me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe anëtarët e ekipit të tij të sigurisë kombëtare, përderisa Shtëpia e Bardhë po e shqyrton mundësinë që presidenti amerikan, Joe Biden, të vizitojë Izraelin gjatë kësaj jave.

Blinken po ashtu do të takohet ndaras me presidentin izraelit, Isaac Herzog, ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant, dhe liderin opozitar, Yair Lapid.

Biden, Blinken dhe zyrtarë të tjerë të lartë amerikanë kanë premtuar mbështetje të palëkundur me Izraelin, përderisa ky shtet po kundërpërgjigjet ndaj sulmeve vdekjeprurëse të grupit militant, Hamas, që kanë lënë të vrarë mbi 1.400 izraelitë që nga java e kaluar.