Kosovë/ Gjysma e shtetasve, të gatshëm për të lënë vendin
| |

Kosovë/ Gjysma e shtetasve, të gatshëm për të lënë vendin

Matjet e fundit të opinionit publik rezultojnë në shifra alarmante të gatishmërisë së kosovarëve për të dalë jashtë vendit. Sipas hulumtimit të realizuar nga PIPOS, i cili u prezantua në emisionin “Rubikon” në Klan Kosova, 54.8 përqind e qytetarëve do të emigronin nëse do të kishin mundësi. Nga 1050 qytetarët e anketuar, vetëm 28.2 përqind…

Kosovë, 8 viktima dhe 754 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit
| |

Kosovë, 8 viktima dhe 754 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës në raportin 24-orësh lidhur me rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19) ka njoftuar se 8 persona të infektuar me koronavirus kanë vdekur, derisa numri i viktimave nga ky virus ka shkuar në 3.051, transmeton Anadolu Agency (AA). Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë…

Kosovë, kryetari i Komunës së Prizrenit pret në takim ambasadorin turk
| | |

Kosovë, kryetari i Komunës së Prizrenit pret në takim ambasadorin turk

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur për herë të parë pas emërtimit të tij si kryetar i kësaj komune në takim ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çagri Sakar, i cili shoqërohej nga bashkëpunëtorët e tij, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç njofton Komuna e Prizrenit, Totaj dhe Sakar kanë biseduar për bashkëpunimet në…

Kosovë, 6 viktima dhe 2.590 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit
| | |

Kosovë, 6 viktima dhe 2.590 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës në raportin 24-orësh lidhur me rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19) ka njoftuar se 6 persona të infektuar me koronavirus kanë vdekur, derisa numri i viktimave nga ky virus ka shkuar në 3.027, transmeton Anadolu Agency (AA). Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë…

Kosovë, 1 viktimë dhe 720 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit
| |

Kosovë, 1 viktimë dhe 720 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës në raportin 24-orësh lidhur me rastet e reja të koronavirusit të ri (COVID-19) ka njoftuar se 1 person i infektuar me koronavirus ka vdekur, derisa numri i viktimave nga ky virus ka shkuar në 2.995, transmeton Anadolu Agency (AA). Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë…

Kosovë, deputetja Duda Balje kërkon të ndryshohet udhëzimi që ndalon bartjen e shamisë në shkolla
| |

Kosovë, deputetja Duda Balje kërkon të ndryshohet udhëzimi që ndalon bartjen e shamisë në shkolla

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, nëpërmjet një fjalimi në seancë të Kuvendit ka kërkuar të ndryshohet udhëzimi administrativ i Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit që ndalon bartjen e shamisë në hapësira shkollore, transmeton Anadolu Agency (AA). Deputetja Balje, e cila vjen nga radhët e komunitetit boshnjak në Kosovë, në fjalën e…

Kosovë, fillon “Akademia e Letërsisë dhe Shkrimtarisë Ballkanike”
| | | |

Kosovë, fillon “Akademia e Letërsisë dhe Shkrimtarisë Ballkanike”

Në bashkëpunim të Unionit të Presidencës së Turqve Jashtë Vendit dhe Komuniteteve Mike (YTB) dhe Unionit të të Diplomuarve të Kosovës në Turqi (TÜMEB) në Kosovë filloi “Akademia e Letërsisë dhe Shkrimtarisë Ballkanike”, raporton Anadolu Agency (AA). Në akademinë që mbahet në qytetin e Prizrenit, marrin pjesë 45 të rinj komunikues nga Kosova, Bullgaria, Maqedonia…

KQZ nis numërimin e votave në Kosovë/ Përparim Rama i LDK-së në avantazh nga Vitia në garën për Prishtinën, ja rezultatet e para në komunat e tjera
| |

KQZ nis numërimin e votave në Kosovë/ Përparim Rama i LDK-së në avantazh nga Vitia në garën për Prishtinën, ja rezultatet e para në komunat e tjera

Këtë të diel me 14 tetor, është mbajtur raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Kosovë. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar të publikojë rezultatet preliminare të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale 2021, në 21 komuna . Sipas KQZ-së, me numërimin e 50 për qind të votave në Komunën e Vushtrrisë po prinë kandidati…

Kosovë, 14 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit
| | |

Kosovë, 14 të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit asnjë person i infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) nuk ka vdekur, duke bërë që numri i përgjithshëm i viktimave nga ky virus të mbetet në 2.978, transmeton Anadolu Agency (AA). Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike…

Kosovë, për herë të parë 12 raste rezultojnë pozitiv me variantin Delta Plus të koronavirusit
| | |

Kosovë, për herë të parë 12 raste rezultojnë pozitiv me variantin Delta Plus të koronavirusit

Në Kosovë për herë të parë, pas analizave të dërguara në Gjermani, 12 persona kanë rezultuar pozitiv me variantin e ri të koronavirusit Delta Plus, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç njofton Ministria e Shëndetësisë (MSH), Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka pranuar sot rezultatet për 70 mostra të dërguara në Gjermani, nga…