Ministrave të Kosovës u refuzohet vizita në Serbi
| |

Ministrave të Kosovës u refuzohet vizita në Serbi

Autoritetet në Serbi kanë refuzuar kërkesën për vizitë dyditore në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc – që njihen ndryshe edhe si Lugina e Preshevës – katër ministrave të Qeverisë së Kosovës. Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu tha se kërkesa për vizitë u refuzua “pa asnjë arsyetim pak para nisjes” së delegacionit të…

Sulmi tragjik në Kosovë, policia me deklaratë zyrtare: Autobusi u qëllua me kallashnikov
| |

Sulmi tragjik në Kosovë, policia me deklaratë zyrtare: Autobusi u qëllua me kallashnikov

Policia e Kosovës ka publikuar një deklaratë zyrtare në lidhje me masakrën e Gllogjanit, ku 3 persona, mes të cilëve 2 nxënës shkolle, mbetën të vrarë, teksa ishin duke lëvizur me një autobus. Sipas policisë, autobusi është sulmuar me armë zjarri që dyshohet të jetë kallashnikov AK-47. “Është raportuar se një autobus derisa ishte duke…

Kosovë, nis vaksinimi për nxënësit e shkollave të mesme
|

Kosovë, nis vaksinimi për nxënësit e shkollave të mesme

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë nisur një fushatë për të vaksinuar nxënësit e shkollave të mesme. Ekipe lëvizëse shkojnë çdo ditë në shkollat e mesme të Prishtinës për të vaksinuar nxënësit. Sipas autoriteteve shëndetësore kjo nismë do të shtrihet shumë shpejt edhe në shkolla, në qytete të tjera. Të gjithë nxënësit duhet të tregojnë një…

Kosova me mekanizëm për dokumentimin e krimeve të luftës
| | |

Kosova me mekanizëm për dokumentimin e krimeve të luftës

Qeveria e Kosovës ka miratuar në mbledhjen e saj të fundit koncept-dokumentin për themelimin e Mekanizmit për Dokumentimin e Krimeve të kryera gjatë luftës në Kosovë, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç bën të ditur komunikata nga Ministria e Drejtësisë, në përputhje me programin qeverisës, këtë koncept e ka propozuar lara kabinetit qeveritar ministrja e Drejtësisë,…

Mbi 100 afganë u larguan nga Kosova drejt SHBA-së

Mbi 100 afganë u larguan nga Kosova drejt SHBA-së

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Prishtinë ka bërë të ditur se mbi 100 shtetas afganë të cilët kanë qenë duke qëndruar përkohësisht në Kosovë, janë nisur drejt SHBA-së, transmeton Anadolu Agency (AA). Nëpërmjet rrjeteve sociale, ambasada e SHBA-së ka falënderuar Kosovën për bujarinë dhe mikpritjen e shtetasve afganë. “Mëngjesin e sotëm,…

Kosova miraton buxhetin, 100 mln euro për ushtrinë
| |

Kosova miraton buxhetin, 100 mln euro për ushtrinë

Qeveria e Kosovës miratoi Projektligjin e Buxhetit për vitin 2022, në vlerën dy miliardë e 748 milionë euro. Kryeministri Albin Kurti deklaroi se për herë të parë 100 milionë euro do të shkojnë për Ushtrinë e Kosovës, si dhe synohet që gjatë vitit të ardhshmë të rekrutohen 800 ushtarë të rinj. Do të fillojë ndërtimi…

Kosova dhe Serbia arrijnë dakordim në Bruksel për targat
|

Kosova dhe Serbia arrijnë dakordim në Bruksel për targat

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka folur pas takimeve që ka pasur sot në Bruksel me qëllim të shtesnionimit të situatës në veri. Bislimi ka thënë se është arritur një draft final dhe pritet e njëjta të miratohet edhe nga pala serbe, para se marrëveshja të quhet si e finalizuar. Ka treguar se janë dakorduar…

Situata në veri, Kosova dhe Serbia pajtohen për takim në Bruksel
| |

Situata në veri, Kosova dhe Serbia pajtohen për takim në Bruksel

Një zëdhënës i Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë, ka konfirmuar ekskluzivisht për Gazetën Express se gjatë kësaj jave do të ketë takim në Bruksel në mes të përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë, takim në të cilin do të marrë pjesë edhe zv/ndihmësi i sekretarit të Shtetit, Gabriel Escobar. Ky takim në Bruksel vjen pas situatës…

Në Kosovë hyrja në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo test negativ, nga 27 shtatori
|

Në Kosovë hyrja në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo test negativ, nga 27 shtatori

Nga 27 shtatori qytetarët në Kosovë do të mund të hynë në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo test negativ. Këtë paralajmërim e ka bërë sot ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia. Me masat aktuale gastronomet lejohet të zhvillojnë aktivitetin e tyre nga ora 05:00 deri në orën 21:30. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia gjatë…

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?
| |

Problemi me targat: Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

Vendimi i autoriteteve të Kosovës për të zbatuar masa reciprociteti ndaj automjeteve me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, ka nxitur protesta të banorëve serbë në veri të Kosovës dhe reagime të ashpra të Beogradit zyrtar. Përfaqësues të Serbisë thonë se Kosova, me këtë veprim, ka shkelur dispozita të Marrëveshjes së Brukselit, të cilën…