Situata me Covid-19 në vend, MSH: Asnjë humbje jete dhe 18 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e përditshëm lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Sipas MSH nga 435 testime të kryera, 18 qytetarë kanë rezultuar pozitivë.

Fatmirësisht nuk ka asnjë humbje jetë në 24 orët e fundit, ndërsa janë shëruar shtatë qytetarë të tjerë.

Njoftimi i Ministrisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 435 testime, ka 18 qytetarë të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 7 të shëruar në 24 orët e fundit

17 Shkurt 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 435 testime, nga të cilët 18 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID19, në Bashkitë:

11 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Lushnje, Sarandë, nga 1 qytetarë në Vau Dejës, Dimal, Elbasan

Janë 137 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 7 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,643 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 17 Shkurt 2023)

Raste të reja ditore 18
Të shëruar në 24 orë 7
Të shtruar në spitale 7
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 435

Testime totale 2,036,635
Raste pozitive 333,376
Raste të shëruara 329,643
Raste Aktive 137
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 112
Fier 9
Shkodër. 4
Vlorë 5
Berat. 4
Durrës. 1
Elbasan. 1
Gjirokastër. 1