Situata deri tani nga koronavirusi! Gati 340 mijë të infektuar në të gjithë botën, rastet rriten në Shtetet e Bashkuara

Koronavirusi po përhapet gjithnjë e më shumë, siç zbulohet nga buletini i fundit i botuar nga Universiteti Johns Hopkins. Rastet në të gjithë botën janë rritur në 340 mijë, 339,259 për të qenë më të saktë. Të shëruarit janë 99,000, ndërsa numri i vdekjeve ishte 14,706. Ndërkohë në këtë situatë fati i Tokios 2020 është…

koronavirus

Koronavirusi po përhapet gjithnjë e më shumë, siç zbulohet nga buletini i fundit i botuar nga Universiteti Johns Hopkins.
Rastet në të gjithë botën janë rritur në 340 mijë, 339,259 për të qenë më të saktë.

Të shëruarit janë 99,000, ndërsa numri i vdekjeve ishte 14,706.

Ndërkohë në këtë situatë fati i Tokios 2020 është i ndërlikuar, pasi Komiteti Olimpik Kanadez “ka marrë vendimin e vështirë për të mos dërguar ekipe” në Olimpiadën e planifikuar në Japoni këtë verë.

“The Coc and CPC – Komiteti Olimpik dhe Paralimpik Kanadez – i kërkojnë Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Komitetit Ndërkombëtar Paralimpik dhe Organizatës Botërore të Shëndetit që të shtyjë Lojërat për një vit.

Hipoteza e shtyrjes u shfaq gjithashtu në ndërhyrjen e fundit në Parlament nga kryeministri japonez, Shinzo Abe, i cili megjithatë përjashton mundësinë e një anulimi, siç është mbështetur deri më tani nga IOC.

Nga ana tjetër deri më sot, autoritetet amerikane kanë numëruar mbi 32,000 raste në të gjithë vendin. CNN pretendon se qeveria italiane ka filluar një apel drejtuar kreut të Pentagonit, Mark Esper, për të marrë pajisje mjekësore si maska dhe frymëmarrës. Lajmi vjen nga një burim i brendshëm në Mbrojtjen e SHBA, sipas të cilit Italia kërkoi gjithashtu kërkoi nga personeli ushtarak amerikan i vendosur në Itali të vinte në dispozicion personelin mjekësor dhe spitalet fushore, për të ndihmuar përpjekjet në një emergjencë.

Kërkesa italiane për në Shtetet e Bashkuara mbërrin kur dy aeroplanët e parë nga Rusia mbërrijnë në aeroportin ushtarak të Pratica di Mare, siç tha nga Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio, dhe shtatë të tjerë priten në ditët në vijim me furnizime me maska, aspiratorë të mushkërive, kostume mbrojtëse, si dhe mjekë dhe ndihmës të tjerë.

Po ashtu rastet e reja të koronavirusit të regjistruar në Korenë e Jugut ranë në 64 nga 98 të Shtunën, duke e çuar totalin në 8.961: është shifra më e ulët që nga mesi i shkurtit, raportoi Qendrat e Koresë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Vendi ka forcuar rregullat e brendshme të sjelljes kundër ngjitjes (përfshirë distancën ndërnjerëzore) dhe karantinën për ardhjet nga Evropa. Vdekjet u rritën në 111.

Në Kinë, rastet e brendshme kthehen në zero pas një të vetmi të infektuar në 48 orët e fundit. Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) raportoi nëntë vdekje të Dielën, të gjitha në Wuhan, shpërthimi i parë i epidemisë, një zonë që nuk ka parë raste të reja për pesë ditë rresht. Prandaj, viktimat e përgjithshme në Kinë u rritën në 3.270, ndërsa infeksionet totale janë 81.093, nga të cilat 5.120 janë akoma në spital. Deri më tani 72,703 pacientë janë larguar nga spitalet, e barabartë me një normë kurimi që është rritur në 89.6%.