Sërish shifra të larta, ja sa të infektuar me Covid-19 u regjistruan në 24 orët e fundit

Sot bëhet  me dije se janë 66 të prékur me covid-19 në 24 orët e fundit në vend.

covid-19

Sot bëhet  me dije se janë 66 të prékur me covid-19 në 24 orët e fundit në vend.

Prej ditësh tashmë vendi ynë po regjistron shifra të larta të rasteve pozitive me covid-19.
Ditën e djeshme u regjistruan 50 raste të reja dhe një hùmbje jete, ndërsa ministra e Shëndetësisë tha se rritja e rasteve ditore pozitive në javën e fundit lidhet me uljen e vigjilencës dhe moszbatimin e rregullave të përcaktuara nga autoritetet shëndetësore.

“E vetmja mënyrë për të ndaluar përhapjen e inféksionit është duke ruajtur distancën fizike prej 1.5 metër nga njëri tjetri, duke ruajtur higjienën personale dhe duke larë duart vazhdimisht, bizneset dhe institucionet duke respektuar protokollet e përcaktuara.
Maskat janë një domosdoshmëri për t’u mbajtur dhe mos i harroni kur dilni nga shtëpia. Vendosini ato kudo ku ambienti është i mbyllur, në spitale, qendra shëndetësore, dyqane, supermarkete, parukeri, taksi, ambiente pune, zyra shërbimesh“, thuhej në deklaratën e tyre.

Në vijim pritet deklarata zyrtare e ministrisë për raportin…