Putin mbërrin në Korenë e Veriut për herë të parë në dy dekada

Presidenti rus Vladimir Putin po viziton Korenë e Veriut për herë të parë në 24 vjet, duke falënderuar Kim`Un për mbështetjen e tij ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Vizita dy-ditore vjen pasi të dy vendet forcojnë aleancën e tyre kundër presioneve në rritje nga Uashingtoni.

Në Phenian, rrugët u zbukuruan me portretet e Putinit dhe flamujt rusë. Një pankartë e varur në një ndërtesë thoshte: “Ne mirëpresim ngrohtësisht Presidentin e Federatës Ruse”.

Në një shkrim të botuar nga media shtetërore e Koresë së Veriut pak para mbërritjes së tij, Putin vlerësoi mbështetjen e palëkundur të Phenianit për pushtimin e tij në Ukrainë dhe deklaroi se të dy vendet do të kundërshtonin me vendosmëri ato që ai i përshkroi si ambicie perëndimore “për të penguar krijimin e një bote shumëpolare. urdhri i bazuar në respektin e ndërsjellë për drejtësinë”.

Putin njoftoi gjithashtu planet për të zhvilluar sisteme të reja tregtare dhe pagesash të pavarura nga kontrolli perëndimor dhe për të kundërshtuar së bashku ato që ai i quajti si “masa kufizuese të njëanshme dhe të paligjshme” të vendosura nga Perëndimi.

Koreja e Veriut është nën sanksione të rënda ekonomike të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armët e saj bërthamore dhe programet e raketave, ndërsa Rusia po përballet gjithashtu me sanksione nga SHBA dhe partnerët e saj perëndimorë për agresionin e saj në Ukrainë.

Vizita e Putinit vjen mes shqetësimeve në rritje për një marrëveshje armësh në të cilën Pheniani i siguron Moskës municionet e nevojshme për të nxitur luftën e Rusisë në Ukrainë në këmbim të ndihmës ekonomike dhe transferimeve të teknologjisë që do të rriste kërcënimin e paraqitur nga programi i armëve bërthamore dhe raketave të Kim.

Shkëmbimet ushtarake, ekonomike dhe të tjera midis Koresë së Veriut dhe Rusisë janë rritur ndjeshëm që kur Kim vizitoi Lindjen e Largët Ruse në shtator për një takim me Putinin, i pari i tyre që nga viti 2019.

Zyrtarët e SHBA dhe Koresë së Jugut kanë akuzuar Veriun se i ka ofruar Rusisë artileri, raketa dhe pajisje të tjera ushtarake për të ndihmuar në zgjatjen e luftës në Ukrainë, ndoshta në këmbim të teknologjive dhe ndihmës kryesore ushtarake.

Si Pheniani ashtu edhe Moska kanë mohuar akuzat për transferimet e armëve të Koresë së Veriut, të cilat do të shkelnin sanksionet e shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që Rusia miratoi më parë.

Përveç kësaj, Rusia, së bashku me Kinën, ka ofruar mbështetje politike për përpjekjet e vazhdueshme të Kim për të avancuar arsenalin e tij bërthamor, duke bllokuar vazhdimisht iniciativat e udhëhequra nga SHBA për të vendosur sanksione të reja të OKB-së ndaj Koresë së Veriut për testet e saj të armëve.