Ngjarje e rëndë/ Aksidenti rrugor shkakton 53 viktima dhe 29 të plagosur. Raportohen fëmijë mes tyre

Pesëdhjetë e tre persona kanë vdekur dhe 29 të tjerë janë plagosur rëndë pas një përplasje të mërkurën midis një autobusi dhe një kamioni që përmban lëng të ndezshëm në Kamerunin Perëndimor. Aksidenti ndodhi rreth orës 3 të mëngjesit në Cliff of Dschang, pranë qytetit me të njëjtin emër. “Ky aksident fatkeq, i cili ndodhi…

Pesëdhjetë e tre persona kanë vdekur dhe 29 të tjerë janë plagosur rëndë pas një përplasje të mërkurën midis një autobusi dhe një kamioni që përmban lëng të ndezshëm në Kamerunin Perëndimor.

Aksidenti ndodhi rreth orës 3 të mëngjesit në Cliff of Dschang, pranë qytetit me të njëjtin emër.

Ky aksident fatkeq, i cili ndodhi gjatë natës, nxjerr në pah problemin e udhëtimeve të natës të favorizuar nga disa kompani të transportit të udhëtarëve ndërurban dhe nevojën për mbikëqyrjen e tyre,” tha ministri i transportit i Kamerunit, Jean Ernest Massena Ngalle Bibehe.

Autobusi i përkiste udhëtimeve në Menoua, tha ai më tej, një agjenci udhëtimesh ndërurbane që operon në rajon.

Të plagosurit, të cilët përfshijnë fëmijë, sipas mediave shtetërore Kamerun CRTV, u dërguan në Spitalin e Qarkut Dschang.

Ministri deklaroi gjithashtu se një hetim do të përcaktojë përgjegjësit e kësaj ngjarjeje të rëndë dhe do merren masat e duhura. Ai shprehu ngushëllimet e tij për familjet e të vdekurve dhe u uroi të plagosurve një “shërim të shpejtë”.

Muajin e kaluar, 37 persona, përfshirë katër fëmijë, vdiqën kur një autobus goditi një kamion në rrugën Yaounde-Bafoussam në Kamerun qëndror, sipas raportimit të Associated Press.