Mbyllet pas 20 minutash seanca plenare, maxhoranca voton nismat mes tymit dhe kaosit

Seanca plenare e kësaj të premteje është shënuar me përplasje të forta mes opozitës dhe maxhorancës.

Kanë qenë deputetët e opozitës ata të cilët kanë tentuar në hyrje të seancës që të bllokojnë punimet e parlamentit, duke rrethuar me karrige foltoren e Kuvendit.

Pas përplasjeve verbale mes deputetëve të PD dhe PS, kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla kaloi për votim të gjitha nismat e parashikuara për këtë seancë.

Mes tymit në sallë deputetët socialist votan projektligjet vetëm pas 20 minutash të nisjesh së seancës pleanare.

Tymueset në sallë u ndezën nga deputeti i Partisë Demokratike Saimir Korreshi. Tymi shkaktoi vështirësi në frymëmarjje për shumë nga ligjvënësit.

U desh ndërhyrja e Gardës për të larguar tymueset nga salla.

Ndërkohë ministri i Brendshëm Taulant Balla paralajmëroi gjatë fjalës së shkurtër në Kuvend se do veprimet e deputetëve të opozitës që hedhin tymuese janë në shkelje të ligjit.