Mbi 1 milion protestues ‘paralizojnë’ Francën, shkak bëhet rritja e moshës së daljes në pension

Sindikatat e Francës u drejtuan për një përballje vendimtare me presidentin Emmanuel Macron të martën, me greva dhe protesta të reja të planifikuara kundër një reforme të diskutueshme të pensioneve që ai ka mbrojtur.

Sindikatat janë zotuar se do ta sjellin vendin në ngërç lidhur me ndryshimet e propozuara, të cilat përfshijnë rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 dhe rritjen e numrit të viteve që punëtorët duhet të japin kontribute për një pension të plotë.

“U bëj thirrje të gjithë punonjësve, qytetarëve dhe pensionistëve të vendit që janë kundër reformës së pensioneve të dalin dhe të protestojnë masivisht. Presidenti nuk mund të mbetet i shurdhër. Ka sot një lëvizje të madhe shoqërore… dhe ajo do të ketë nevojë për një përgjigje politike.”, tha kreu i sindikatës CFDT, Laurent Berger për radiostacionin France Inter të hënën.

Presidenti e vuri planin në qendër të fushatës së tij të rizgjedhjes vitin e kaluar dhe kabineti i tij thotë se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar që sistemi i pensioneve të bjerë në deficit në vitet e ardhshme.

Por ata përballen me rezistencë të ashpër si nga parlamenti ashtu edhe nga rruga, me pothuajse dy në tre persona në të gjithë vendin që mbështesin protestat kundër tij, sipas një sondazhi nga grupi i anketimit Elabe të botuar të hënën.

Nga e marta, sindikatat kanë paralajmëruar për greva të vazhdueshme në transportin publik që mund të paralizojë pjesë të vendit për javë të tëra.

Policia pret që nga 1.1 deri në 1.4 milionë njerëz të dalin në rrugë të martën në më shumë se 260 vende në mbarë vendin, ka thënë një burim për AFP në kushte anonimiteti.

Kufiri i sipërm i atij diapazoni do të nënkuptonte kundërshtim më të fortë sesa gjatë pesë ditëve të mëparshme të mitingjeve që janë zhvilluar që nga mesi i janarit.

Në ditën më të madhe të demonstratave deri më tani, 1.27 milionë njerëz demonstruan më 31 janar, sipas shifrave zyrtare.

Tubimet më të fundit muajin e kaluar tërhoqën turma më të vogla, por sindikatat kanë vënë baste për energjinë e rinovuar të martën pasi e gjithë Franca është kthyer nga pushimet e shkollës disa javë.

Demonstratat po formoheshin herët në mëngjes të së martës, me shërbimin publik të informacionit rrugor që raportoi se një rrugë kombëtare në qytetin e Rennes ishte bllokuar nga rreth 100 protestues që nga ora 1 e mëngjesit.

Një videograf i pranishëm i AFP-së përshkroi një skenë të tensionuar, me rreth 50 oficerë policie të trazirave duke qëndruar pranë, dhe zjarre, mobilje dhe madje edhe kutitë e shkrira të blerjeve që bllokonin rrugën.

Në një postim në Tëitter, sindikata e linjës së ashpër CGT tha: “Në rrugët e Rennes, në portin e Gennevilliers, në rrethrrotullimet e Rouen, në termocentralet: vigjilja e grevës së 7 marsit tashmë ka filluar”.

Dërgesat e karburantit nga rafineritë në të gjithë Francën u bllokuan gjithashtu nga punëtorët në grevë.

“Greva ka filluar kudo… me dërgesat e bllokuara nga të gjitha rafineritë këtë mëngjes,” tha Eric Sellini, koordinator i degës për sindikatat e linjës së ashpër CGT, e cila kishte nisur një bllokadë të ngjashme vjeshtën e kaluar që përfundimisht pa pikat e karburantit duke mbaruar. karburant.

Në fillim të së martës, sindikatat kishin premtuar se do ta sillnin vendin “në një bllokim”.

Vetëm një në pesë trena rajonalë dhe me shpejtësi të lartë pritet të qarkullojë, ndërsa një sindikalist kryesor që përfaqëson punëtorët e rafinerisë është zotuar të gjunjëzojë ekonominë franceze.

Mësuesit e shkollës gjithashtu do të organizojnë daljet në skenë.

Kryeministrja Elisabeth Borne tha të hënën në mbrëmje se ajo respekton të drejtën e njerëzve për të protestuar.