Mbaron gjyqi i 68-vjeçarit që qëlloi me pushkë për vdekje shqiptarin, iu dha afat për të kërkuar falje

Është zhvilluar sot gjyqi i 68-vjeçarit që vrau 39-vjeçarin shqiptar pasditen e djeshme, pas një debati jashtë një parkingu të hapur, në rrugën Praxitelous, në qendër të Pireut.

Pak pas orës 9:30, autori është dërguar në Prokurori nga ku ka kërkuar dhe ka marrë afat për të kërkuar falje për vrasjen mizore. I moshuari ka mbërritur në Gjykata nën masa të rrepta sigurie, ndërsa nuk ka qenë i shoqëruar nga avokati.

“Kemi pasur vite fërkime. Makinat i vendosin nga parkingu edhe në trotuar. Ata po bllokonin rrugët. E kisha shprehur indinjatën time shumë herë. Nuk doja që të përfundonte kështu”, ka thënë ai.

Për sa i përket armës së zjarrit që përdori për t’i marrë jetën viktimës, nuk e posedonte ligjërisht. Shoqëria e Pireut është ende në tronditje nga vrasja brutale e 39-vjeçarit, babait të tre fëmijëve nga një 68-vjeçar, i cili nuk nguroi të merrte pushkën dhe për një arsye të parëndësishme e qëlloi dy herë, për vdekje.

Sipas raportimeve, pas tragjedisë, sulmuesi bërtiste “mbarova me ty, mbarova me ty”, gjë që tregon se sa i vendosur ishte ai për të kryer krimin. Më herët kishte pasur një përplasje verbale mes 68-vjeçarit dhe 39-vjeçarit, sipas fqinjëve. I moshuari shkaktonte shpesh herë probleme në lagje. Pas vrasjes, autori u fut për pak në shtëpinë e tij dhe më pas doli dhe u dorëzua. Para policisë, 68-vjeçari dyshohet se ka pohuar se nuk donte që historia të përfundonte kështu, duke shtuar se kishte konflikte të vazhdueshme me 39-vjeçarin për vende parkimi.

Tragjedia ka ndodhur në pak sekonda para syve të dhjetëra qytetarëve. I moshuari ka zbritur nga shtëpia e tij dhe siç u pa në videon e publikuar nga media greke protothema.gr, ai e ka qëlluar dy herë me pushkë 39-vjeçari duke e lënë të vdekur. Sipas një gruaje që ndodhej pranë skenës së krimit, sulmuesi nuk kishte as makinë dhe në fakt shfaqte sjellje obsesive dhe kishte një neveri të madhe ndaj parkingjeve.

“Ata patën një debat. U ngjit në shtëpinë e tij, mori pushkën. Kur u largua tha “tani mbarova me ty” dhe më pas filloi të pinte. Priti me këmishën hapur që ta arrestonin. Ai ishte një njeri i çuditshëm. Dy vjet më parë ai pati një aksident me makinë. Ai nuk kishte makinë, por nuk i pëlqenin parkingjet, i konsideronte të paligjshme”, ka theksuar gruaja.