Kryetari i Parlamentit Evropian trajtohet në spital

Kryetari i Parlamentit Evropian(PE), David Sassoli, kaloi disa ditë në spital për shkak të pneumonisë, njoftuan të hënën nga kabineti i tij, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Sassolit, Roberto Cuillo, tha se udhëheqësi i PE-së u dërgua në Spitalin Civil në Strasburg, Francë, më 15 shtator.

“Pas ekzaminimeve të nevojshme mjekësore, ai u diagnostikua me pneumoni dhe iu dha ndihma e menjëhershme. Ai është në gjendje të mirë”, shtoi ai.

Natën e 14 shtatorit, Sassoli pati temperaturë të lartë, por testimi përcakton se ai ishte negativ ndaj koronavirusit të ri (COVID-19).

Të nesërmen, ai nuk arriti të kryesojë një sesion të Asamblesë së Përgjithshme të Parlamentit Evropian në Strasburg dhe humbi fjalimin nga presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.