Kina kërkon armëpushim në Gaza: Gati të bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund dhunës

Kina është e gatshme të bëjë “çdo gjë që është e favorshme” për të promovuar dialogun, për të siguruar një armëpushim dhe për të rivendosur paqen mes thellimit të konfliktit në Gaza, ka raportuar media shtetërore e Kinës, duke cituar të dërguarin special të vendit për Lindjen e Mesme.

Diplomati veteran Zhai Jun është aktualisht në një turne në rajon dhe e përshkroi situatën në Gaza si “shumë serioze”, tha të hënën Televizioni Qendror i Kinës. Ai tha gjithashtu se një konflikt i mundshëm tokësor në shkallë të gjerë dhe konfliktet e armatosura që përhapen në vendet fqinje ishin “shqetësuese”.

Kina do të vazhdojë komunikimin e ngushtë me të gjitha palët në komunitetin ndërkombëtar, tha Zhai, i cili mori pjesë në samitin e paqes në Kajro të dielën, ku Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres bëri thirrje për “veprim të shpejtë për t’i dhënë fund këtij makthi të tmerrshëm” pas dy javësh lufte midis Izraeli dhe grupi i armatosur Hamas.

Konflikti i fundit shpërtheu më 7 tetor pasi Hamasi nisi një sulm të befasishëm në Izraelin jugor duke vrarë të paktën 1400 njerëz dhe duke zënë robër më shumë se 200. Izraeli u përgjigj me forcë, duke i shpallur luftë Rripit të Gazës të rrethuar dhe duke e nënshtruar territorin ndaj bombardimeve. Të paktën 4651 palestinezë janë vrarë deri më tani.

Në takimin e Kajros, Zhai bëri thirrje për “armëpushim të menjëhershëm dhe përfundimin e luftimeve sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Punëve të Jashtme.