Juve, një “torrë” për të lartësuar Ronaldon ose Dybala. Ja lista e Allegri

“Dybala ka nevojë për Mandzukic, Ronaldo ka nevojë për Mandzukic: është çështje karakteristikash”, – shpjegoi Massimiliano Allegri më 10 shkurt 2019, pas një fitoreje 3-0 ndaj Sassuolo, e cila pa “Joya” të luante 83 minuta. Dhe kjo është arsyeja pse, ndërsa ende nuk e di nëse Cristiano Ronaldo do të qëndrojë apo jo, Juventusi po kërkon një tjetër Mandzukic. Ose të paktën një sulmues që ka disa nga karakteristikat e kroatit.

Allegri dëshiron një sulmues të strukturuar fizikisht, i aftë të luajë me shpinë nga porta dhe të zërë zonën e penalltisë, i fortë me kokë, por gjithashtu i aftë të komunikojë me CR7, Dybala ose Morata, i cili duket se është i destinuar të mbetet bardhezi, por mund të veprojë më shumë si pikë lëvizëse sesa pikë referimi. Kjo është arsyeja pse, në rast të largimit të Ronaldos, gjuetia e Juventusit për qendërsulmues do të bëhej dyfish e nevojshme.

Një identikit, ai i qendërsulmuesit ideal për Allegri, i cili duhet të marrë parasysh edhe aspektin ekonomik. Ky kushtëzim i bën lojtarët si Kane apo Haaland të paarritshëm. Kjo, gjithashtu e komplikon pistën “Dusan Vlahovic”, një zbulim 21-vjeçar i Fiorentinës, i blinduar me kontratë deri në vitin 2023. “Armaturë” e komplikuar për t’u hequr, veçanërisht pasi bomberi serb nuk dëshiron të largohet nga Firence.

Vështirë se ai mund të jetë një Mandzukic për Cristiano Ronaldo, por mund të jetë i tillë për Dybala. Në kuptimin që, nëse CR7 vendos të largohet nga Juventusi, paga bruto e 58 milionë eurove mund të bëhet zgjedhja e duhur për të thyer kasafortën vjollcë. Sa i përket faktit që Vlahovic mund të jetë njeriu i duhur, karakteristikat janë të gjitha aty: imponues fizikisht, por edhe dinamik e i shpejtë, gjithmonë i gatshëm për të fituar duelet ajrore dhe me një të majtë absolutisht të frikshme.

Edhe Mauro Icardi mbetet në radarët e bardhezinjve. Sigurisht që ai nuk do të kishte probleme të shkaktuara nga ndryshimi i mjedisit, sepse është mësuar me presionin e klubeve të mëdha për vite me radhë. Juventusi e sheh atë si një partner të aftë për të krijuar hapësira midis linjave për Ronaldon, ose për Dybala, duke tërhequr në thellësi mbrojtjet. Finalizues i pastër, sigurisht jo si Mandzukic për dinamizmin dhe bujarinë, por shkëlqen në lojën ajrore falë kohës vdekjeprurëse.

Ai është një nga të përfolurit për t’u shkëmbyer me CR7, nëse ylli portugez vendos të largohet nga Juventusi (tjetri është Pogba, në rast të një kthimi të 36-vjeçarit te Manchester United). PSG mund ta lejojë argjentinasin të largohet gjithsesi dhe për këtë arsye, me Ronaldon mund të bënte çift te “Zonja e Vjetër”.