Gianluigi Buffon, legjenda e Italisë del në pension në moshën 45-vjeçare

Ish-portieri i Italisë dhe fituesi i Kupës së Botës, Gianluigi Buffon është tërhequr nga futbolli në moshën 45-vjeçare.

Ai shkroi në rrjetet sociale: “Kjo është e gjitha, ju më dhatë gjithçka. Unë ju dhashë gjithçka. E bëmë së bashku.”

Buffon i jep fund një karriere 28-vjeçare ku fitoi Kupën e Botës në 2006 së bashku me 10 tituj të Serie A me Juventusin dhe Ligue 1 me Paris St-Germain.

Ai e mbyll karrierën e tij aty ku filloi në 1995, te Parma, tani një klub i Serisë B.

Buffon, i cili kishte një marrëveshje me Parma deri në vitin 2024, bëri 19 paraqitje sezonin e kaluar teksa u përball me disa lëndime.

Ai e filloi karrierën e tij në akademinë e Parmës dhe bëri debutimin e tij në Serie A për klubin në nëntor 1995 përpara se t’i bashkohej Juventusit në vitin 2001, ku kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij, pavarësisht nga një qëndrim në PSG në 2018-19.

Ai theu një rekord 657 paraqitje në ligën e lartë italiane dhe është portieri me më shumë paraqitje të të gjitha kohërave me 176 paraqitje për Italinë.