Ekspozoi virusin Sars të fshehur nga autoritet kineze, duke shpëtuar shumë jetë, vdes mjeku Jiang Yanyong

Jiang Yanyong, një ish-kirurg ushtarak që ekspozoi për mbulimin e epidemisë Sars të vitit 2003 nga autoritetet kineze, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Ai vdiq nga pneumonia të shtunën në Pekin, njoftuan miqtë e familjes dhe media në gjuhën kineze në Hong Kong.

Dr Jiang u lavdërua për shpëtimin e jetëve pasi shkroi një letër në fazën e hershme të krizës Sars, e cila zbuloi se zyrtarët po minimizonin kërcënimin, por ai dënua me arrest shtëpie për sinqeritetin e tij.

Sars infektoi më shumë se 8,000 njerëz në mbarë botën në vitin 2003. Nga këta, 774 vdiqën, sipas shifrave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Dr Jiang kishte punuar në një spital të Pekinit në prill 2003, kur u alarmua kur dëgjoi ministrin kinez të shëndetësisë duke i thënë publikut se kishte vetëm një pjesë të vogël të rasteve të një sëmundjeje të re vdekjeprurëse të frymëmarrjes.

Mjeku i lartë tha se ai e dinte se më shumë se 100 njerëz kishin Sars – sindromën e rëndë akute të frymëmarrjes – vetëm në repartet e spitalit ushtarak.

Ai dërgoi një letër transmetuesve shtetërorë kinezë, duke ekspozuar gënjeshtrat, por ata e injoruan atë. Por letra më pas u zbulua në mediat e huaja të cilat publikuan llogarinë e tij të plotë.

Zbulimet e tij e detyruan qeverinë kineze të pranonte se kishte dhënë informacion të rremë. Gjatë natës u vendosën masa të rrepta kontrolli, të cilat ndihmuan në ngadalësimin e përhapjes së virusit. Veprimet e tij çuan gjithashtu në shkarkimin e ministrit të shëndetësisë të Kinës dhe kryebashkiakut të Pekinit në atë kohë.

“Ndjeva se duhej të zbuloja se çfarë po ndodhte, jo vetëm për të shpëtuar Kinën, por për të shpëtuar botën”, tha ai për veprimet e tij.

Një vit më pas, Dr Jiang sfidoi përsëri Pekinin. Ai i bëri thirrje Partisë Komuniste Kineze (PKK) që të pranojë se goditja e saj e vitit 1989 ndaj protestuesve në sheshin Tiananmen ishte e gabuar – dhe se qindra, ndoshta mijëra civilë ishin vrarë. Në një letër, ai tregoi se si autoritetet “vepruan në mënyrë të tërbuar, duke përdorur tanke, mitralozë dhe armë të tjera për të shtypur studentët dhe qytetarët krejtësisht të paarmatosur”.

Ai dhe gruaja e tij, Hua Zhongwei, u arrestuan më vonë. Ai i shkroi një letër presidentit kinez Xi Jinping në vitin 2019, duke denoncuar goditjen e sheshit Tiananmen si një “krim”.

Dr Jiang lindi në vitin 1931 në qytetin lindor të Hangzhou në një familje të pasur bankare dhe shkoi në mjekësi pasi pa tezen e tij të vdiste nga tuberkulozi. Gjatë jetës së tij ai mori disa nderime civile duke njohur qëndrimet e tij publike, duke përfshirë çmimin Ramon Magsaysay për Shërbimin Publik në 2004.

Përvoja e Dr Jiang ka bërë krahasime me qasjen fillestare të Kinës ndaj shpërthimit të Covid-19.

Li Wenliang, një mjek okular në Wuhan, u hetua nga policia për “përhapjen e thashethemeve” pasi u përpoq të paralajmëronte njerëzit për një “virus të ngjashëm me Sarsin” në dhjetor 2019.