Chelsea po përgatit ofertën për të mbajtur përgjithmonë në Londër “yllin” portugez

Disa ditë më parë u raportua se Chelsea ishte e interesuar t’i bënte një propozim Atléticos së Madrid për të blerë përfundimisht kartonin e João Félix.

Portugezi është huazuar deri në fund të sezonit në “Stamford Bridge”.

Këtë të enjte, gazeta “Marca” raporton se anglezët do të avancojnë me një propozim konkret për spanjollët, edhe pse kanë investuar shumë e majme prej 325 milionë eurosh në merkaton e dimrit.

Lojtari, portugez, shkruan Marca, është i hapur ndaj idesë për të qëndruar përgjithmonë në Angli, pasi marrëdhënia me trajnerin Diego Simeone u prish dhe ai duket se është përshtatur shpejt te Chelsea (është përfshirë menjëherë në formacionin titullar).
Kështu, propozimi i klubit të drejtuar nga milioneri Todd Boehly mund të jetë përveçse në vlerë monetare edhe me lojtarë, pasi Chelsea tepricë futbollistësh pas blerjes së lojtarëve (mes tyre është edhe Enzo Fernández).

Nga ana tjetër, Atlético dëshiron të humbasë sa më pak para duke pasur parasysh investimin prej 127 milionë eurosh për të blerë João Félix nga Benfica.

Gjithçka do të varet nga performanca e portugezit deri në fund të sezonit, sepse mund të ketë klube të tjera të interesuara nëse Félix do të ketë sukses në Londër.