Champions League, aty ku dominojnë të pasurit

Në një kohë kur vazhdojnë të shfaqen në horizont opsione të ndryshme për të ardhmen e kupave evropiane të futbollit për klube, e tashmja tregon se Champions League është një çështje ekskluzivisht për të pasurit.

Klubet turke të futbollit

Në një kohë kur vazhdojnë të shfaqen në horizont opsione të ndryshme për të ardhmen e kupave evropiane të futbollit për klube, e tashmja tregon se Champions League është një çështje ekskluzivisht për të pasurit.

Numrat tregojnë se në sezonet e fundit dominimi i skuadrave nga 5 ligat kryesore kontinentale është asfaltues për cilindo që guxon të trazojë hierarkinë,raporton Top Channel.

Një studim i KPMG tregon se ekipet nga Anglia, Gjermania, Spanja, Italia dhe Franca e kanë zeruar pjesëmarrjen e kombeve të tjera në fazat kulmore të turneut elitar. Në 5 sezonet e fundit, asnjë përfaqësues jashtë 5 ligave më të mëdha nuk ka arritur gjysmëfinalet. Numrat tregojnë se edhe në çerekfinale janë vetëm 5% e skuadra jashtë 5 forcave kryesore.

Përjashtimi i bujshëm i këtij viti ishte Ajaksi që bëri surprizën në Ligën e Kampioneve dhe u ndal vetëm një hap larg finales së madhe. Europa League ka një ecuri disi të ndryshme në fazat kulmore, por sërish mbetet nën pushtetin e shteteve me futbollin më të zhvilluar.

Kupa më e vogël kontinentale dhe Champions, për herë të parë në historinë e tyre do të kenë në një edicion të vetëm, 4 ekipe angleze në finale.