Biden thotë se ajo çfarë ndodh në Gaza “nuk është gjenocid”

Presidenti amerikan Joe Biden mbrojti sulmin e vazhdueshëm të Izraelit në Rripin e Gazës, duke thënë se ajo që po ndodh në enklavën e rrethuar “nuk është gjenocid”, raporton Anadolu.

“Më lejoni të jem i qartë: Në kundërshtim me akuzat kundër Izraelit të bëra nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, ajo që po ndodh nuk është gjenocid. Ne e refuzojmë këtë,” tha Biden në një ngjarje kushtuar Muajit të Trashëgimisë Hebraike Amerikane në Shtëpinë e Bardhë.

Biden hodhi poshtë gjithashtu vendimin e prokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (GJND), Karim Khan, për të kërkuar urdhër-arrest për zyrtarë të lartë izraelitë, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu.

“Më lejoni të jem i qartë: Ne refuzojmë kërkesën e GJND-së për urdhër-arrest kundër udhëheqësve izraelitë. Kurdo që këto urdhër-arreste mund të zbatohen, nuk ka ekuivalencë midis Izraelit dhe Hamasit”, shtoi ai.

Prokurori i GJND-së, Karim Khan, aplikoi për urdhër-arrest kundër Netanyahut, ministrit të Mbrojtjes Yoav Gallant dhe tre liderëve të grupit palestinez Hamas, duke përfshirë shefin e byrosë politike Ismail Haniyeh.

Në një deklaratë, Khan tha se kishte arsye për të besuar se Netanyahu dhe Gallant mbajnë përgjegjësi penale për “krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit” të kryera në territorin e Palestinës, veçanërisht në Rripin e Gazës, të paktën nga 8 tetori i vitit të kaluar.

Ai shtoi se zyra e tij kishte aplikuar për urdhër-arrest për tre udhëheqës të Hamasit: Haniyeh, si dhe Yahya Sinwar dhe Mohammed Deif, për “krime lufte dhe krime kundër njerëzimit” të kryera në Izrael dhe Rripin e Gazës “të paktën nga 7 tetori 2023”.

Izraeli vazhdon ofensivën brutale në Gaza pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon një armëpushim të menjëhershëm. Mbi 35.500 palestinezë janë vrarë, kryesisht gra dhe fëmijë, si dhe mbi 79.500 të tjerë janë plagosur që nga tetori i vitit të kaluar pas një sulmi nga Hamasi.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë kthyer në rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për “gjenocid” në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila ka urdhëruar Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi, si dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.